Atipik Otizm Regresif Otizm Uyaran Eksikliği Dil & Konuşma Bozukluğu Aile Danışmanlığı
Otizm ve Film Önerisi

1- Yağmur Adam (Rain Man)

Yönetmen : Barry Levinson

Oyuncular : Tom Cruise ,  Dustin Hoffman ,  Bonnie Hunt ,  Barry Levinson ,  Valeria Golino

 

2- Ben X

Yönetmen : Nic Balthazar

Oyuncular : Greg Timmermans ,  Laura Verlinden ,  Marijke Pinoy ,  Pol Goossen ,  Titus De Voogdt

 

3- Benim Adım Sam I Am Sam

Yönetmen : Jessie Nelson

Oyuncular : Dakota Fanning ,  Dianne Wiest ,  Michelle Pfeiffer ,  Sean Penn ,  Laura Dern

 

4- Gilbert'ın Hayalleri What's Eating Gilbert Grape

Yönetmen : Lasse Hallström

Oyuncular : Johnny Depp ,  Leonardo DiCaprio ,  Juliette Lewis ,  John C. Reilly ,  Crispin Glover

 

5- Benim Adım Khan My Name is Khan

Yönetmen : Karan Johar

Oyuncular : Vinay Pathak ,  Katie A. Keane ,  Arif Zakaria ,  Kajol ,  Benny Nieves

 

6- Şifre Merkür (1998)

Mercury Rising

Yönetmen: Harold Becker

Senaristler: Ryne Douglas Pearson, Lawrence Konner, Mark Rosenthal

 

7- Temple Grandin (2010)

Yönetmen: Mick Jackson

Senaristler: Christopher Monger, Merritt Johnson, Margaret Scarciano

 

8-Ruh Eşim (2011)

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

Senarist: Jean-Marc Vallée

 

Bukalemun(2006)-Türk yapımı

2006 yılında Alper Çağlar tarafından çekilmiş güzel bir kısa film. Filmde otistik bir adamın insanüstü oyunculuk yeteneği ele alınmış.

 

Burning Bright(2010)-Türkçe altyazılı-Amerikan yapımı

Kelly isimli genç bir kadın, fırtına sonrası tıkılı kaldığı evinde bir kaplan olduğunu farkeder. Kapı ve pencereleri sıkışmış olan evde aç bir kaplanla mahsur kalan Kelly hem kendini, hem de otistik kardeşi Tom’u umutsuzca korumaya çalışır.

 

Chocolate(2008)-Türkçe-Tayland yapımı

Zen (Yanin Vismistananda) otizmli bir kızdır. İzlediği filmler ve evlerinin bir muay thai dövüş okulunun yanında bulunması sebebiyle yıllar içinde usta bir dövüşçüye dönüşmüştür. Bu yeteneğini panayırlarda gösteriler yapıp para kazanmak için kullanan Zen’in bilmediği, annesinin gençliğinde mafya ile olan bağlantılarıdır. Karanlık geçmişleri yeniden karşılarına çıkarken, genç kız kendinden kat kat güçlü düşmanlarla mücadelesine başlar.

 

Ocean Heaven (2010)-Türkçe altyazılı-Çin yapımı

Film,bir balıkçı kasabasında yaşayan baba(Jet Li)'nın,otizmli oğlu ile verdiği mücadelesini anlatılıyor.

 

Temple Grandin (2010)-Türkçe-Amerikan yapımı

Otistik olan bir kadın, ailesi başta olmak üzere yakın çevresi ve etrafında bulunan herkes tarafından yanlış anlaşılıp yanlış değerlendirilmektedir. Kendine bu tür davranışı zamanla yediremeyen kadın onlara asla unutamayacakları bir ders verir.

 

Autism: The Musical (2007)-İngilizce-Amerikan yapımı

Film 2007 yılında ABD’de, 6 ayda, otizmli çocuklarla çekildi. Daha doğrusu otizmli 5 çocuğun bir ekip liderliğinde

hazırladığı müzikal bir gösteri, bu filmin konusu…5 çocuğun da bir alanda yeteneği var. Bir tanesi şarkı söylüyor, diğeri viyolonsel çalıyor… Film boyunca otizmli çocuk ailelerinin yaşadığı zorluklar ve çocukların gösteriye hazırlıkları gösteriliyor, filmin sonunda da otizmli çocuklar gösterilerini sunuyorlar.

 

The Horse Boy-At çocuk- (2009)-İngilizce-Amerikan yapımı

Geleneksel tedavilere pek fazla yanıt vermeyen otistik oğullarının atlara olan ilgisini fark edince Moğolistan’a kadar uzanan maceralı bir yolculuğa çıkıyor aile…2009 yapımı bir belgesel…

 

Rain Man (yağmur adam)(1988)

Bir ithal araba satıcısı olan Charlie, başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil ve fırlama bir şehir çocuğudur. Babasının öldüğünü haber alan Charlie, cenazesine gittiğinde, babasının 49 model bir Buick Roadmaster hariç tüm mirasını bir vakfa bıraktığını öğrenir. Kendi hakkı olduğunu düşündüğü bu paradan bir pay alabilmek için bu vakfı ziyaret eden Charlie, buranın özürlülerle ilgilenen bir kurum olduğunu öğrenir.

Vakfın müdürü, babasının eski bir arkadaşıdır ve mirasla ilgili olanları bilmektedir fakat mirasın neden bu vakfa bırakıldığını açıklamak istemez. Charlie herşeyden vazgeçtiği ve orayı terk edeceği sırada arabanın şoför koltuğunda oturan Raymond'ı görür. Raymond Charlie'nin varlığından habersiz olduğu otistik kardeşidir. Charli neden o zamana kadar bir kardeşi olduğunun söylenmediğini merak eder. Ama şu an için merakı ikinci plandadır ve asıl önemli olan, Raymond'a kalan mirastan pay alabilmektir.


Ben X (2007) Açıklama:Archlord isimli internet üzerinden oynanan rol yapma oyununda yarattığı karizmatik ve güçlü karakterinin aksine Ben, gerçek hayatta okulda sürekli itilip kakılan, dışlanan bir çocuktur. Hayatında aynı oyundaki gibi saygı duyulan bir karaktere sahip olma hayaliyle yaşayan Ben, oyunda tanıştığı Scarlite ismindeki kızla tanışınca işler Ben için farklı bir hâl alacaktır. 


Şifre Merkür(1998) Açıklama:Amerikan hükümeti çözülmesi neredeyse imkansız bir şifre geliştirmiştir. Ne var ki 9 yaşında otistik bir çocuk şifreyi çözmeyi başarır. Ve ulusal güvenlik birimlerine mensup bir albayın hedefi haline gelir. FBI ajanı Arthur Jeffries (Bruce Wills) vicdanının sesini dinleyerek, annesi ve babası öldürülmüş olan çocuğu koruma altına alır...My Name is Khan-benim adım khan (2010) Konusu:Rızvan Khan (Shahrukh Khan) kücüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bi yerde geçiren bir müslümandır. Yetişkin yaşına gelince Mandira (Kajol) adında birisiyle evlenir. Rızvan Khan aynı zamandada Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Rizvan Khan 11 Eylül olayından şüpheli terörist olarak tutuklanır. Yani Müslüman olduğu için terörist olarak yargılanmaktadır. Tutuklanmasının ardından, kendisine yardım eden terapisti Ratha (Sheetal Menon) ile karşılaşır

 

 SESSİZ DÜŞÜŞ : Hiçbir ipucu, delil veya şüpheli yoktur. Ve tek görgü taniginin bildikleri kimseye söylenmeyecektir.Görgü tanigi anne ve babasinin vahsice öldürülmesinin anilarini kalbine kilitleyip içinde saklayan dokuz yasinda, otistik bir çocuktur.. Hersey birden degisir ta ki azimli ve anlayisli bir çocuk psikologu olanlari ortaya çikarincaya kadar.. Richard Dreyfuss’un psikolog rolünde oynadigi ve Bruce Beresford tarafindan yönetilen bu filmde diger rolleri Linda Hamilton, John Litgow, Liv Tyler ve J.T Walsh paylasiyorlar.

 


MOZART VE BALİNA : Donald (Josh Hartnett) ve Isabelle (Radha Mitchell) ender görülen bir otizm olan Asperger Sendromlu iki gençtir. Taksi şoförlüğü yapan Donald, bir hasta buluşmasında Isabelle´le tanışır. Daha ilk buluşmalarında gerçek dünyadan ne kadar farklı dünyalarda yaşadıkları ortaya çıkacaktır.

THE BLACK BALLOON -otizmli bir bireyin ve ailesinin yaşadığı sorunları ve de toplumun otizmlilere karşı bakış açısını anlatan güzel bir film

 


Forrest gump

Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

 

Touch-Dizi-devam ediyor

Dul olan Martin Bohm (Kiefer Sutherland), otistik olan ve konuşamayan 11 yaşındaki oğlu Jake ile zorlu bir hayat yaşamaktadır. Kendi dünyasında yaşayan Jake, babası Martin'in dahi kendisine dokunmasına izin vermeyen, kullanılmayan telefonları ustalıkla söküp parçalarını kullanabilen özel bir çocuktur. Okulda uyum sorunları yaşayan Jake ve babasına yardımcı olabilmek için, mesleğine yeni başlamış sosyal hizmet görevlisi Clea Hopkins devreye girer ve ailenin yaşamına dahil olur. Olaylar ise Martin'in, oğlu Jack'in özel bir yeteneğe sahip olduğunu anlamasıyla başlar. 

Jake'in özel yeteneği; olacak olayları önceden bilebilmesidir. Ancak bunları sözlerle değil sayılarla babasına aktarmaktadır. Artık Martin için sayıların sırrını çözme vaktidir. Martin'in yardımına koşacak kişi ise özel çocuklarla ilgilenen profesör Boris Podolsky'dir (Danny Glover ). Bakalım sayılar bizi hangi olaylara sürükleyecek...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

http://www.beratcelik.com/otizm-film-dizi-oenerileri.html

 

 

 

MAİL GRUBUMUZA ŞİMDİ KATILIN