Atipik Otizm Regresif Otizm Uyaran Eksikliği Dil & Konuşma Bozukluğu Aile Danışmanlığı
Otizmin Farkında mısınız?

 

 

 

 

 

 

ÇOCUĞUNUZ:

 

• Sizinle ve başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, gözleri sık sık bir şeye takılıp kalıyorsa,

• İsmi söylendiğinde veya çağrıldığında dönüp bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa.

• Parmağıyla istediği şeyi işaret ederek göstermiyorsa,

• Oyuncaklarıyla amacına uygun oynayamıyor,  yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa,

• Konuşmasında belirgin bir gecikme varsa, basmakalıp, yineleyici (ekolali) bir dil kullanıyorsa,

• Ellerini çırpma, parmak ucunda yürüme ve koşma, kendi çevresinde veya eşyanın etrafında

   dönme,  sallanma gibi yineleyici (stereotipi) hareketleri varsa,

• Bazı eşyaları sürekli döndürerek veya dönen nesneleri sürekli izleyerek aşırı ilgi gösteriyorsa,

• Bir şarkının bir bölümünü tekrar tekrar söyleme, dolapların kapaklarını sürekli açıp kapatma,

   veya bazı eşyaları sürekli sıraya dizme gibi takıntılı davranışlar gösteriyorsa,

• Bazı becerileri çok çabuk öğrenebilirken; bazı becerileri öğrenmeye aşırı direnç gösteriyorsa,

• Günlük yaşamındaki program değişikliklerine aşırı tepkiler veriyor ve uyum sağlamıyorsa,

• Anlamsız gülme ve ağlama krizleri yaşıyorsa, otizm başlangıcı olabilir!

 

Vakit kaybetmeden  Çocuk Psikiyatrisi veya Çocuk Nörolojisine başvurunuz.    

 
Nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak deklare edilmiştir.  Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. 
 
Otizm Spektrum Bozukluğu, doğuştan gelebilen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bir sürecin sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Çocuğun çevresi ile yeterli sosyal ilişkiler kuramaması, dil-iletişim alanında belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ve kalıplaşmış (takıntılı) davranış biçimlerine sahip olması ile betimlenir.
 
Otizm farkındalığı her zamankinden daha önemli, otizmin görülme sıklığı, 5 yılda % 78 oranında arttı ve artmaya da devam ediyor. Bu artış, sadece gelişmiş tanı ve farkındalık ile kısmi olarak açıklanabilmekte.
Dünyada her 68 çocuktan birisi otizmli doğuyor
 
Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artmaktadır. 1985 yılında her 2500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir. Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlardan 4 kat fazladır. Otizmin temel belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmamak, sözleri tekrarlamak, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar gözlenmektedir. Bilinen tek çare, erken tanı ile yoğun özel eğitim
 
Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve ardından gelecek haftada en az 30 saat özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkün olabilmektedir.
 
2010 yılında ABD’de Autism Speaks tarafından başlatılan ve bu zamana kadar 1000 ayrı noktada gerçekleştirilen, geçen sene 6 kıta, 40 ülke ve 600 şehirde dünya çapında uygulanan “Mavi Işığı Yak“ projesine Türkiye’den destek sağlıyor ve bu yolla otizme dikkat çekiyor. Autism Speaks, 2005 yılından beri ABD’de faaliyet gösteren ve otizm üzerine bilimsel ve savunu faaliyetlerinde bulunan dünyadaki en büyük organizasyondur. Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede, uluslararası araştırmalar ve farkındalık çalışmalarını da desteklemektedir. 
 
 
Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında Nisan ayı “Dünya Otizm Farkındalık Ayı”, 2 Nisan ise “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiş ve tüm dünyada kabul görmüştür. Her yıl 2 Nisan günü, Autism Speaks organizasyonunun girişimi ve Uluslararası Otizm Topluluğu’nun desteği ile farklı pek çok kent simgesi, otel, konser salonu, müze, köprü vb. noktada otizmin simgesi haline gelen mavi  renkli aydınlatma kullanılması sağlanarak otizme yönelik ortak bir mesaj yaratılmaya çalışılıyor. New York’ta Empire State Binası, Los Angeles’ta Universal Stüdyo binası, Brezilya’da Kurtarıcı İsa Heykeli, Avustralya’da Sidney Opera Evi bu zamana kadar mavi ışığın yakıldığı en bilinen noktalar arasında. 
 
Otizme yönelik farkındalığı arttırmak için Tohum Otizm Vakfı İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’ni, ayrıca Avrupa’nın en yüksek 2. binası olan İstanbul Sapphire’i, 2 Nisan Çarşamba günü saat 20:00 - 22:00 arasında mavi ışık ile aydınlatarak hem Türkiye’de otizme dikkat çekiyor, hem de bu küresel harekete destek veriyor.
 
 
Mehmet Küçükgöz
Özel Eğitim Uzmanı
Southern Russian Üniversity Ph.D.
 


MAİL GRUBUMUZA ŞİMDİ KATILIN