Atipik Otizm Regresif Otizm Uyaran Eksikliği Dil & Konuşma Bozukluğu Aile Danışmanlığı
Bebeğiniz 1 yaşamadan 10 Temel Otizm Belirtisi!!!

Baltimore Kennedy Krieger Enstitüsü (BKKI) uzmanları 10 temel belirti ile bazı çocukların bir yaşına bile gelmeden hastalığının teşhis edilebileceğini belirtiyor.

 

 

Erken tanılama otizmin tedavi süreci ve eğitsel süreçten maximum düzeyde yararlanarak yaşıtlarıyla gerek dil-bilişsel, gerek sosyal-davranışsal, gerekse konuşma gelişimi için çok önemli bir işleve sahiptir. Ama pek çok çocuk geç dönemde tanı aldığı için ciddi gelişim sorunlarıyla birlikte gelişimsel farkın kapanmasında eğitsel performans düşüklüğü yaşayabiliyor. Bu yönüyle, doktorlar ve aileler açısından otizm tanısında kullanılacak on temel kriteri somut şekilde tanımlamak için uzun zamandır çalışma yapan bilim adamlarına, Baltimore Kennedy Krieger Enstitüsü (BKKI) uzmanları da katkı sunarak,  aşağıda sayacağımız 10 kriterle, bazı çocukların bir yaşını dahi doldurmadan tanılama sürecinin yapılabileceği açıklıyorlar.

 

Günümüzde otizm tanısı genellikle 3 yaşına kadar konamasa da, bazı çocuklar 1 yaşına gelmeden bazı önemli belirtiler gösteriyorlar. Gelişim geriliği olan tüm bebeklerde otizm spektrum bozuklukları (ASD) belirtilerinin iyi takip edilmesi durumunda tedavi şansının artacağını söyleyen BKKI Otizm Merkezi Direktörü Dr. Rebecca Landa, şu bilgileri veriyor: “Hekim ve ebeveynlerin ASD ve diğer iletişim gecikmelerinin uyarıcı belirtilerini fark edebilmesi hayati değere sahiptir. İyi takip edilmesi durumunda iletişim, sosyal ve motor becerilerde herhangi bir gecikmenin erken belirtileri kolayca yakalanabilir.”

 

Son 10 yılda Dr. Landa otizmli çocukların kardeşlerini bebeklik döneminden itibaren takip ederek ve tanıyı erken evrede yakalamak amacıyla önemli bulguları tanımlayan bir çalışma yürüttü. Çalışmadan elde edilen veriler, bazı çocuklara 14 aylıkken bile tanı konulabildiğini ve 2 yaşındaki bebeklerde hastalığın sonucunu iyileştirecek erken tedavi modellerinin uygulanabileceğini ortaya koydu.

 

Çalışmadan elde ettiği bulgular ışığında 6-12 aylık bebekleri ileri evre ASD veya diğer iletişim bozuklukları ile ilişkili olabilecek 10 temel belirti tanımlayan Dr. Landa, bebeklerin bu belirtiler açısından takip edilmesi durumunda teşhisin çok kolay şekilde konulabileceğini belirtiyor.

 

Unutulmamalıdır ki, çocuklarının gelişimi ile ilgili bir sorun olması veya becerilerinde azalma yaşanması durumunda, derhal bir uzman doktora (çocuk psikiyatr -çocuk nörolog) başvurulmalı ve “bekleyelim ve görelim" anlayışı ile hareket edilmemeli. Otizm teşhisinde zaman çocuğunuz için herşeydir. Ne kadar erken tanı konursa, o kadar erken tedaviye başlanır ve beyin gelişimine daha erken müdahale edilerek gelişim ve kazanım oranı o denli yüksek olabilir.

 

 

 

 

Otizmin erken tanılanması için 10 temel belirtiyi şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 

1-   Bebeğin; kendisine bakan kişiye nadiren gülümsemesi,

 

2-   Bebeğin; çevresindeki kişilerin çıkardığı sesleri veya gülücük gibi hareketleri nadiren taklit etmesi,

 

3-   Bebeğin; ses çıkarmada gecikmesi veya nadiren ses çıkarması (Konuşma Gecikmesi) ,

 

4-   Bebeğin; 6-12 aylık dönemde kendi ismine tepki vermemesi,

 

5-   Bebeğin; 10. aydan itibaren el işaretlerini kullanarak iletişim kurmaması,

 

6-   Bebeğin; kendisine bakan kişi ile göz teması kuramaması,

 

7-   Bebeğin; çevresindeki kişilerin nadiren dikkatini çekmesi, kişileri fark edememesi,

 

8-   Bebeğin; ellerinde, ayaklarında, bacaklarında sertleşme veya el bileklerini çevirme gibi olağan dışı vücut hareketleri ile olağan  dışı duruş ve diğer tekrarlayıcı davranışlarının olması,

 

9-   Bebeğin; onu kaldırmak istediğinizde size doğru uzanmaması,

 

10- Bebeğin; yuvarlanma, emekleme gibi hareketler açısından motor gelişim geriliği.

 

 

 

 

 

 MAİL GRUBUMUZA ŞİMDİ KATILIN