Atipik Otizm Regresif Otizm Uyaran Eksikliği Dil & Konuşma Bozukluğu Aile Danışmanlığı
Otizmde İlaç Devri mi Başlıyor?
Fransa’da 2012 yılında hayata geçirilen bir araştırma projesi, 60 otistik çocuğun gelişim bozukluklarını ilaçla tedavi etmeye çalışıyor.
 
2 yıldır denek olan 7 yaşındaki Vigile’in sosyal gelişim ve becerilerinin artış göstermesi başta ailesini ardından tüm dünyayı mutlu etti. Tedavi sürecinde otistik çocukların yüksek oranda klor barındırdığı ve bu durumun beyin hücrelerini etkilediği düşünülüyor.
 
Deneylerde kullanılan ilaçlara tüm vücut oranlarını normal değerlere çekerek çocukların beyin gelişiminin düzelmesi esas alınıyor. Şİmdilik otistik fareler üzerinde başarılı sonuçlar veren ilaç hem farenin klor değerini düşürdü hem de hamilelerde salgılanan oksitosin değerinin artışına sebep oldu.
 
Farelerde doğum anında ilaç verildiğinde beyin aktivitelerinin normal işlediği gözlendi.
 
“Açıkça söylemek gerekirse, bu gelişme bize umut veriyor. gereken tüm adımları atıp protokolün bir parçası olmayı hedefliyoruz. Çünkü otizm hep psikolojik bir hastalık ya da özürlülük gibi algılandı. Hiç bir zaman hastalığın tedavisinin olabileceği düşünülmedi. Bu beklenmeyen buluşla otizmin beyinde gelişen bir problem olduğunu ve önüne geçebileceğimizi kanıtlayarak yeni bir dünyanın kapılarını aralamak istiyoruz.’‘
 
Elbette ilaç tedavisi otizmi tamamen ortadan kaldıramayacak ancak pek çok aileye sosyal anlamda fark yaratacağı kesin.
 
 
Bilginize...
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:
Bilim ve Teknik Dergisi
 


MAİL GRUBUMUZA ŞİMDİ KATILIN