Atipik Otizm Regresif Otizm Uyaran Eksikliği Dil & Konuşma Bozukluğu Aile Danışmanlığı
Gazi Üniversitesi ve TÜBİTAK’ tan Otizmli Çocuklara Yönelik Proje

Gazi Üniversitesi her alanda yaptığı projelere bir yenisini daha ekleyerek, sosyal yeterlilik projesi aracılığıyla, otizmli çocukların da teknoloji kullanabilmesi için TÜBİTAK’la ortaklaşa bir çalışma yaptı.

                Gazi Üniversitesi Görme ve Öğrenme Yetersizliği Olan Çocuklar Eğitim Merkezi (GÖYÇEM) ve TÜBİTAK, ortak çalışmaları sonucu,  otizmli çocuklar için, "Zihin Kuramı Becerileri Öğretiminin Otizmli Çocukların Sosyal Yeterlilikleri Üzerine Etkisi" adını taşıyan bir proje gerçekleştirdi. Göz izlemesi teknolojisi aracılığıyla, otizmli çocukların bilgisayar ekranında insanları izlerken nelere baktıkları belirlenerek, bilgisayar aracılığıyla sunulan 3D animasyon kullanımıyla sosyal yeterlilik programı geliştirildi.

Projeyi yürütücü konumunda olan GÖYÇEM Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Selda Özdemir, konuşmasında; otizmli çocukların göz izleme özelliklerini yaptıkları deneysel çalışmalarda incelediklerini ve bu durumun çocukların üzerindeki etkilerini ölçtüklerini kaydederken, otizmli çocukların bilgisayar aracılığıyla sunulan sosyal beceri eğitimlerini ilgiyle izlediklerini tespit ettiklerini söyledi. Bu projeyle birlikte, otizmli çocukların sosyal yeterliliklerinin artacağını, bunun da tasarladıkları  göz izleme teknolojisine dayanan Zihin Kuramı eğitimi programı aracılığıyla  olacağını söyleyen Selda Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: Tamamlanan proje çalışmaları şu sıralar yaygınlaştırma aşamasındadır. Proje ekibi olarak,  geliştirilen bilgisayar temelli eğitim programının alan uzmanlarının ve eğitimcilerin kullanımına açılmasını hedefledik. Ben ve ekibim,  otizmli çocukların sergiledikleri sıradışı göz izleme becerileri üzerine kapsamlı çalışmalarımiza devam ediyoruz. Yakın gelecekte  bilgisayar teknolojilerinin otizmli çocukların eğitiminde yaygın olarak kullanılacağını, bu sayede otizmli çocukların bilgisayar teknolojilerine olan ilgilerinin etkili bir eğitim kanalına dönüştürüleceğini inanıyoruz. Zihin Kuramı eğitimi programının otzimli çocuklar için çok önemli avantajları var. Bu program, otizmli çocuklar için eğlenceli ve uygulamaları kolay bir program. Programın,  otizmli çocuklarla en fazla zaman geçiren ebeveynleri tarafından kolaylıkla uygulanabilecek  bir program olması da  programın önemli avantajlarından. Özetle, insanlara çok sınırlı ilgi gösteren otizmli çocukların bilgisayarlara gösterdikleri ilgiden yola çıkarak, otizmin karmaşık yapısını anlama ve otizmli çocukların insanlarla sosyal etkileşimlerini artırmada yardımcı teknolojilerden yararlanılması gerektiğini düşünerek bu projeyi gerçekleştirdik. Tamamlanan projenin otizmli çocuklarla yapılan eğitim çalışmalarının düzenlenmesinde de yol gösterici olacağına inanıyoruz.

 

Kaynak: http://gazi.edu.trMAİL GRUBUMUZA ŞİMDİ KATILIN