Atipik Otizm Regresif Otizm Uyaran Eksikliği Dil & Konuşma Bozukluğu Aile Danışmanlığı
Çocuk yazılıda başarılı sözlüde değilse dikkat!

Çocuk yazılıda başarılı sözlüde değilse dikkat!

Sosyal fobik çocukların ailelerine düşen görevler

Yazılılarda başarılı, sözlüde başarısız olmak sosyal fobiye sahip kişilerde çok karşılaşılan bir durumdur. Bazı öğrenciler bildikleri halde parmak kaldıramaz, sözlülerde başarısız olur ve okulda yapılan etkinliklere katılmazlar. Genelde okul başarıları azalır ve akademik gelişmeleri kısıtlı kalır.

Psikodramadan yararlanılabilir

Grup terapilerinden yararlanılabilir. Grup terapileri oldukça çeşitlidir. Bunlardan en faydalı olanı “psikodrama grupları”dır. Bu terapi tarzında yaşanan olaylar ya da içinizdeki kaygılar ele alınır ve grup içinde bu durum dramatize edilerek oynanır. Kişi kendisini kaygılandıran, üzen durumu tekrar yaşarken etrafınızdaki kişilerin o konuda ne düşündüğünü öğrenebiliyor. Böylece hem kendisinin hem de çevrenizdekilerin bakış açısı ve beklentilerini görebiliyor. Bazen korkunun ne derecede yoğun etkileyip gerçeği görmeyi engellediğini kişi fark edebiliyor. Psikodramada ayrıca paylaşım da yapılır, kişiler yaşadıkları benzer olayları aktarırlar. Bu da etkin bir süreçtir.

“Ağladığımı ve zayıflığımı ailemin bile görmesine katlanamıyorum. İlgilendiklerinde bile bazen sert tepkiler gösteriyorum. Sanki bana acıyorlarmış gibi geliyor”

Kişi bazen duygularının yoğunluğu altında ezilir. Dolayısıyla kişi bu durumda duygularınızı kontrol etmiyor aksine duyguları kişiyi kontrol ediyor. Bunlar genellikle de olumsuz duygulardır. Bunun çözümü kişinin duygularını tanıması ve kendisini yoran olumsuz duygularla baş etmekten geçiyor. Korkulan durumdan kaçma davranışı sosyal fobinin en belirgin özelliğidir.

Bu tam bir sosyal yalnızlığa yol açabilir. Dolayısıyla kişinin iletişimi başlatan taraf olmasını engeller. Değil iletişimi başlatan taraf olmak; iletişim kurmaya çalışmak dahi büyük acı verir insana.

Kendine olan kızgınlığı karşı tarafa yüklemek

Acıdan kaçabilmenin yolu tepki vermektir. Ancak kişinin bazen verdiği tepki, öfke tepkisi olur. Bu, zayıf olduğunu özde kabul etmeme duygusunun farklı bir dışavurumudur. Kendinize acınmasını istemediğiniz için böyle bir tepki verirsiniz. Yani gerçekte kişinin kendisine olan kızgınlığını bir anlamda karşı tarafa yükler. Bu yüklenilen taraf ise genellikle aileler olur. Çünkü aileler her şeye rağmen çocuklarının davranışlarını dışarıdaki insanlara göre daha iyi tolere edebilirler.

KAYNAK: http://www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=36689

 MAİL GRUBUMUZA ŞİMDİ KATILIN