Atipik Otizm Regresif Otizm Uyaran Eksikliği Dil & Konuşma Bozukluğu Aile Danışmanlığı
Optogenetik yöntemi otizmde umut olabilir mi ?

Optogenetik yöntemi otizmde umut olabilir mi?

Işık ve genetik ile beyin hücresini araştıran, beyin hücrelerini ışık ile kontrol etmeye yarayan yeni bilim alanı optogenetik, sinir hücrelerinin denetimi konusunda benzersiz olanaklar sunuyor. Kanıtlar da gösteriyor ki Optogenetik yöntemi dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi psikiyatrik rahatsızlıklarda dikkat ve odaklanmada tedavi sağlıyor.

Popular Science’ta yer alan habere göre, Parkinson hastası farenin beynine iletilen neon ışığı ile hayvanın titremeleri hemen durduruluyor. Nörobilimciler ile Stanford Üniversitesi’nden psikiyatrist Karl Deisseroth ve meslektaşları, lazer ışığının hasar görmüş ya da hareketsiz beyin hücrelerini normale çevirdiğine inanıyorlar.

Parkinson ve depresyonun da içinde bulunduğu nörolojik ve zihinsel bozuklukları tedavi edebilen lazer cihazı, çok az bir ışıkla kemirgenlerde titremeleri durdurdu. Dünya Sağlık Örgütü 2020 yılına kadar depresyonunun kalp hastalığından sonra ikinci büyük ölümcül hastalık olacağını tahmin ediyor.

Teknolojiyi açıklamak için, bilimadamları genetik olarak Parkinson hastalığı olan farelerin beynine optik fiber sapladılar. Mavi lazer ışığı beynin hareketten sorumlu bölgesi olan motor korteksle bağlantılı hücrelere değdiğinde, farelerin titremesi durdu. Bu keşif, depresyon, otizm gibi nörolojik ve zihinsel bozukluklar için lazer duyarlı tedavilerin, hatalı hücreleri de tedavi edebileceğini işaret ediyor.

 

 MAİL GRUBUMUZA ŞİMDİ KATILIN